دسترسی بی‌سیم ثابت در شبکه‌های 5G

Fixed Wireless Access in 5G Networks

  دسترسی بی‌سیم ثابت(FWA) : 

دسترسی بی‌سیم ثابت (FWA) مهمترین سرویسی است که در حال حاضر در تجاری‌سازی سیستم‌های نسل پنجم 5G مورد توجه قرار دارد. دسترسی بی‌سیم ثابت به نوعی ارتباطات بی‌سیم اشاره دارد که در آن ارتباط پهن‌باند برای دستگاه های ثابت یا شبه ثابت  (که علیرغم جابجایی، در هنگام اتصال به شبکه، حرکت نمی‌کنند) فراهم می‌شود. این مفهوم قبل‌تر هم به عنوان جایگزینی برای اتصال سیمی در ارتباطات دسترسی انتهایی به کاربر بسیار مطرح بوده است. از این رو، در این سرویس، اغلب 5G با فناوری‌هایی نظیر FTTx و xDSL مقایسه می‌شود. در تمام پیاده‌سازی‌های موجود برای شبکه‌های 5G، صحبت از پیاده‌سازی FWA است. چراکه 5G می‌تواند با قابلیت‌های برتر رادیویی، خود را به عنوان یک رقیب جدی و یا جایگزین FTTx معرفی کند و فرصت های تجاری جدیدی برای اپراتورهای تلفن همراه فراهم کند.

FWA برای اپراتورهای تلفن همراه، راه‌ حل‌های مقرون به صرفه‌ای برای پیاده‌سازی شبکه فراهم می‌کند. از آنجائیکه، راه‌اندازی و بکارگیری لینک‌های بی‌سیم ارزان‌تر است، هزینه ایجاد دسترسی کاربران در FWA نسبت به FTTx کمتر می‌باشد. حتی شاید بتوان گفت بدون FWA امکان ایجاد برخی ارتباطات پهن‌باند با صرفه اقتصادی برای اپراتورها امکان‌پذیر نخواهد بود.

 ظرفیت ها و کاربرد ها :

برخی از فرصت‌های کسب و کار جذابی که استفاده از FWA برای اپراتورهای تلفن همراه ایجاد می‌کند، عبارتند از:

    • پاسخ به تقاضاهای پهن‌باند در مناطقی که در حال حاضر تحت سرویس نیستند.

به بیان دیگر، با راه حل‌های ارزان‌تر، قابلیت اتصال مکان‌هایی که در حال حاضر بدون اتصال هستند و راه حل‌های دیگر هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیستند، یک منبع یا یک جریان درآمد جدید ایجاد می‌شود.

    • ارتقای بازارهای دسترسی ثابت فعلی به پهن باند.

در برخی مکانها xDSL یا خطوط مسی به راحتی قابل تعویض نیستند. در این شرایط، FWA  امکان ارتقای پهن‌باند و بنابراین فرصت‌های فروش بالایی را برای مشتریان فعلی اینترنت ثابت فراهم می‌کند.

    • تقاضاهای محدود زمانی.

در شرایطی که تقاضای پهن‌باند برای مدت‌های کوتاه زمانی وجود دارد (مانند تقاضاهای فصلی، یا ایام تعطیلات و سایر مناسبت‌های کوتاه‌مدت)، نصب و راه اندازی ارتباطات سیمی از نظر اقتصادی امکان پذیر نیست. از طرف دیگر، FWA می‌تواند در چنین سناریوها و مطالباتی، راه حل اتصال موثر و کم هزینه‌ای را فراهم کند.

    • اینترنت اشیاء.

FWA می‌تواند راه حل‌های ارتباطی ارزان‌قیمت و مقرون به صرفه‌ای را برای کاربردهای اینترنت اشیا فراهم کند. در اینگونه کاربردها، معمولاً به ارتباط کم هزینه و با سرعت پایین نیاز است و الزامات سخت‌گیرانه کمتری در مقایسه با ارتباطات موبایل پهن‌باند دارند.

مزایا و خدمات :

FWA علاوه بر مزایای مالی، اپراتورهای موبایل را از منافع اجتماعی سرویس‌دهی پهن‌باند به عموم مردم نیز بهره‌مند می‌کند. زیرا اپراتورهای موبایل توان پر کردن شکاف دیجیتال بین بخش متصل و غیر متصل به ارتباطات پهن‌باند را پیدا می‌کنند.

همچنین، FWA، خدمات پیشرفته‌ای مانند یادگیری الکترونیکی و دولت الکترونیک را ممکن می‌کنند که به رفاه بیشتر در جامعه می‌انجامد.

نویسنده: سید محمد رضوی زاده

مرجع: GSMA

@استفاده از مطالب این وبسایت با ذکر منبع، بلامانع است .
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 دیدگاه
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] خانه مقالات آموزشی پاسخ به 6 سوال اساسی پیرامون نسل ششم مخابرات بیسیم دسترسی بی‌سیم ثابت در شبکه‌های نسل پنجم […]