مقدمه‌ای بر سیستم‌های بی‌سیم نسل ششم 6G

(پاسخ به 6 سوال اساسی پیرامون نسل ششم)

پاسخ به 6 سوال اساسی پیرامون نسل ششم

1- نسل ششم مخابرات بی‌سیم چیست؟

  سیستم‌های مخابرات بی‌سیم نسل ششم(6G) نسخه تکامل‌یافته سیستم‌های نسل پنجم(5G) هستند که می‌توانند سرویس‌های پیشرفته‌تری به کاربران خود ارائه دهند. این سرویس‌ها در حقیقت شکل کامل شده‌ی سرویس‌هایی است که در نسل پنجم ارائه می‌شود. مراحل راه‌اندازی شبکه‌های نسل پنجم در ماه‌های اخیر شتاب بیشتری گرفته و وارد فاز عملیاتی شده‌ است. لذا تحقیقات پیرامون نسل بعدی شبکه‌های بی‌سیم که به نام 6G شناخته می‌شود، آغاز گردیده است. بسیاری از مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های بزرگ مخابراتی، پروژه‌هایی را در این حوزه تعریف کرده‌اند.

2- نسل ششم چه زمانی راه‌اندازی می‌شود؟

    با توجه به روند تاریخی تکامل سسیتم‌های مخابرات سیار، نسل‌های سیستم‌های مخابرات سیار معمولا هر ده سال یک‌بار معرفی می‌شوند. با رونمایی از شبکه‌های نسل پنجم(5G) در سال 2020، پیش‌بینی می‌شود تحقیقات پیرامون شبکه‌های نسل ششم در چند سال آینده انجام و تا سال 2030 راه‌اندازی شود.

 

3- سرویس‌ها و کاربردهای اصلی نسل ششم چیست؟

     اصلی‌ترین مزیت‌های 6G نسبت به 5G، ارائه‌ی دسترسی بی‌سیم با سرعت بالاتر، تاخیر کمتر و قابلیت اطمینان بیشتر است. برای مثال، پیش‌بینی می‌شود سرعت دسترسی در نسل ششم به حدود 1 ترابایت در ثانیه برسد. به بیان دیگر، سرویس‌های اصلی 6G ، شکل بهبودیافته یا تکامل‌یافته سرویس‌هایی هستند که در 5G ارائه می‌شوند. این سرویس‌ها شامل سرویس‌های EMBB، MTC و URLLC هستند.

     این سرویس‌ها، در کاربری‌های گوناگونی که در سال‌های آینده ظهور خواهند کرد و یا اکنون پیش‌بینی شده‌اند، ضروری خواهند بود. برخی از کاربردهای مطرح برای نسل ششم عبارتند از:

 

4- فناوری‌های اصلی در نسل ششم چیست؟

    بسیاری از فناوری‌هایی که در نسل ششم مطرح هستند، فناوری‌های جدیدی هستند که از چندین سال پیش تحقیقات روی آن‌ها آغاز و پیش‌بینی می‌شد در نسل پنجم به کار گرفته شوند. ولی با معرفی نسل پنجم، استفاده از آن‌ها به نسل ششم موکول شد. برخی از این فناوری‌ها عبارت‌اند از:

  • فناوری تراهرتز Terahertz
  • فناوری‌های نوری نظیر VLC و LiFi
  • هوش مصنوعی و یادگیری ماشین AI/ML
  • پرنده‌های هدایت‌پذیر از راه دور یا UAV
  • پردازش‌ها و ارتباطات کوانتومی Quantum Computing and Communications
  • ارتباطات تمام دوسویه Full-duplex Communicaions
  • مکان‌یابی Localization
  • برداشت انرژی از محیط و سیگنال‌های رادیویی Energy Harvesting

5- استانداردسازی نسل ششم در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

     مشابه همه‌ی فناوری‌های مخابراتی، لازمه‌ها‌ی یک فرآیند استانداردسازی توسط نهادهای تدوین استاندارد، رسیدن به یک اتفاق نظر در خصوص انتظاراتی که از آن فناوری می‌رود و تعریف و تدوین الزامات و مشخصات آن فناوری است. در شبکه‌های نسل ششم، بحث‌ها و تحقیقات زیادی پیرامون این فناوری انجام شده است. ولی هنوز هیچ جمع‌بندی در مورد مشخصات، الزامات و سرویس‌های این نسل به دست نیامده است. بنابراین تاکنون هیچ فرآیند استانداردسازی رسمی در این خصوص آغاز نشده است. البته پیش‌بینی می‌شود برخی از نسخه‌های آینده استانداردهای مخابراتی مانند 3GPP عملاً نسخه‌های اولیه‌ی استانداردهای نسل ششم باشند.

 

6- آیا تاکنون شبکه نسل  ششمی در دنیا راه‌اندازی شده است؟

     تاکنون هیچ کشوری در دنیا، پیاده‌سازی نسل ششم را اعلام نکرده است. در حال حاضر بیشتر اخباری که پیرامون راه‌اندازی شبکه‌های بی‌سیم نسل جدید مطرح است، به شبکه‌های 5G مرتبط می‌شود. البته در بعضی مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها، نمونه‌هایی آزمایشگاهی از برخی تکنولوژی‌های پیشنهادی نسل ششم، پیاده‌سازی شده‌اند.

نویسنده: سید محمد رضوی زاده

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 دیدگاه
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] خانه دسته‌بندی نشده سطوح هوشمند قابل پیکربندی مجدد (سطوح انعکاسی هوشمند) پاسخ به 6 سوال اساسی پیرامون نسل ششم مخابرات بیسیم […]